Proekologiczni i skuteczni w inwestycjach
Polska Agencja Rozwoju Biznesu: http://parb.info/proekologiczni-i-skuteczni-w-inwestycjach/
Termomodernizacja – sposób na energooszczędność
Rozmowa z Andrzejem Pilotem, Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Jakie są możliwości wsparcia zadań realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach?
Spółdzielnie mieszkaniowe są jednymi z głównych beneficjentów środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wśród inwestycji realizowanych przez spółdzielnie z dofinansowaniem z WFOŚiGW wymienić należy: termomodernizację budynków w zakresie wynikającym z audytu energetycznego – może to być kompleksowa, „głęboka” termomodernizacja, ale także tylko termoizolacja przegród lub tylko wymiana źródła ciepła bądź instalacji c.o. na bardziej efektywne energetycznie i ekologicznie. Ponadto, w ramach tych inwestycji może być uwzględniony demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest. Fundusz nie finansuje inwestycji polegających na odłączeniu budynku od sieci ciepłowniczej. WFOŚiGW wspiera także wykorzystanie odnawialnych lub alternatywnych źródeł energii (OZE) – pomp ciepła, kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, itp., a także przedsięwzięcia skutkujące poprawą efektywności użytkowania energii – np. modernizacja oświetlenia wbudowanego na energooszczędne z zastosowaniem dedykowanych opraw.
Czytaj więcej: Termomodernizacja – sposób na energooszczędność
Niepokojące zachowania sąsiadów
Państwo J. mieszkają w bloku z płyty, są emerytami. Od dłuższego czasu co noc, między godz. 22 a północą, budzi ich głośny płacz dziecka zza ściany. Kilkakrotnie zwracali uwagę sąsiadom, by uciszyli malucha, ale prośby nie skutkują. Starsi państwo nie mogą spać, podejrzewają, że powodem płaczu dziecka jest konflikt między małżonkami. Pytają, co mogą zrobić, by wyegzekwować prawo do ciszy nocnej. – Czy mamy wezwać policję? – pytają. – Nie chcemy angażować się w nieporozumienia rodzinne.
Nie bądź słupem
Chroń swoje dane osobowe, nie udostępniaj nieuprawnionym osobom dowodu osobistego. Na Twoje nazwisko oszuści mogą wyłudzić kredyt, wynająć mieszkanie, zrobić zakupy lub założyć konto bankowe przez internet. Mogą zrobić to bez Twojej wiedzy, używając Twoich danych osobowych lub za Twoją akceptacją, kiedy nie zdajesz sobie sprawy z tego jak wykorzystywane są dane, które udostępniłeś bardziej lub mniej świadomie. W ten sposób możesz stać się słupem, czyli osobą fizyczną „użytą” przez przestępców podczas dokonywania oszustw gospodarczych lub wyłudzeń na Twoją szkodę.
Lato, sezon dla złodzieja
O tym, że złodzieje "pracują" cały rok wiemy wszyscy, ale faktem jest, że w pewnych okresach ich działalność nasila się. Wraz z wakacjami lawinowo rośnie liczba włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Złodzieje wynoszą biżuterię, pieniądze, sprzęt elektroniczny. Jeśli znajdą kluczyki do samochodu, wywiozą te „fanty” naszym autem. W starciu z włamywaczami mogą zawieść najlepsze zabezpieczenia. Kilka minut wystarczy złodziejowi, żeby włamać się do mieszkania i wynieść z niego najcenniejsze sprzęty ale najczęściej giną oszczędności i biżuteria - są dla złodziei najbardziej "płynnym" łupem. W godzinach rannych, kiedy większość mieszkańców jest w pracy, kilka dzwonków do drzwi i złodziej ma gotową "mapę" pustych mieszkań w bloku.
Kiedy zostawiamy mieszkanie bez opieki na tydzień lub dwa, wyjeżdżając na urlop, dajemy złodziejom większe pole do działania i więcej czasu na spokojne ograbienie nas z najcenniejszych rzeczy. Jeśli udzielamy się na portalach społecznościowych często chwalimy się planami urlopowymi czy weekendowymi wyjazdami. Jeśli już musimy – pochwalmy się świeżą opalenizną po urlopie.
Godziny pracy
Siedziba Spółdzielni, Dział Obsługi Technicznej
Telefoniczna obsługa interesantów:
poniedziałek: 800 - 1600, wtorek - piątek: 700 - 1500
Administracje osiedli
Telefoniczna obsługa interesantów:
poniedziałek: 800 - 1600, wtorek - piątek: 800 - 1500
Zakład Wykonawstwa Własnego
Telefoniczna obsługa interesantów:
poniedziałek - piątek: 800 - 1500
Dział Obsługi Technicznej
42-612 Tarnowskie Góry, ul. Saperów 3
tel. 32 285 37 83
Zygfryd Irek – Kierownik Działu Technicznego.
Przemysław Pietrowski – inspektor nadzoru ds. sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych oraz energetyki cieplnej.
Tomasz Szopa – inspektor nadzoru - Osiedle "Przyjaźń" i Miasteczko Śląskie.
Artur Łuczyński – inspektor nadzoru - Osada Jana, Osiedle w Lasowicach oraz Śródmieście.
Administracja - Osada Jana i Śródmieście
42-606 Tarnowskie Góry, ul. Słoneczników 41
tel. 32 285 90 92
Aneta Brzoza – Osada Jana.
Zuzanna Stopik – Śródmieście i ul. Zagórska.
Administracja - Osiedle "Przyjaźń"
42-612 Tarnowskie Góry, ul. Saperów 3
tel. 32 285 12 87
Bogumiła Nowak – ul. Doniecka i Bałkańska.
Magdalena Browarczyk – ul. Łotewska, Estońska, Francuska i Włoska 18,19,20,21.
Teresa Stanek – ul. Morcinka, Poczdamska i Włoska.
Jolanta Lewandowska – ul. Saperów i Szwedzka.
Administracja - Osiedle Lasowice i Miasteczko Śląskie.
42-600 Tarnowskie Góry, ul. Andersa 21
tel. 32 285 23 15
Jolanta Laskowska – ul. Andersa, Srebrna i Metalowa.
Zakład Wykonawstwa Własnego
42-612 Tarnowskie Góry, ul. Saperów 3
tel. 32 285 42 00, 32 285 36 32
Pogotowie techniczne:
tel. 32 285 36 32,
kom. 796 559 135
Zapamiętaj numery alarmowe
999 - Pogotowie ratunkowe
998 - Straż pożarna
997 - Policja
112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego
994 – Pogotowie wodociągowe
992 – Pogotowie gazowe